engels kl

icon-linkedin

0
0
0
s2smodern

Lean-maistiaiset: Mitä Lean-ajattelu on?

 

Opi 0.5 päivän interaktiivisessa ja käytännönläheisessä tapahtumassa, mitä Lean-ajattelu tarkoittaa ja mitä Lean-ajattelulla voi saavuttaa.

Koulutuksen jälkeen ymmärrät Lean-ajattelun pääperiaatteen ja olet kokenut lyhyessä simulaatiossa, miten prosesseja voi parantaa Leanin avulla. Saat myös tuntumaa, miten Lean-ajattelua voisi lähteä soveltamaan omassa organisaatiossa. 

Jos olet kiinnostunut laajemmista Lean-koulutuksista, lue lisää...

Mitä Lean ajattelu on

Mitä Lean-ajattelu on?

Lean-ajattelu on liiketoimintamenetelmä, jonka avulla toimintoja ja prosesseja voi parantaa tuottamattomia aktiviteettejä eli hukkaa poistamalla. Lean-ajattelun avulla pystytään parantamaan asiakastyytyväisyyttä ja laatua samalla kun työntekijöiden tyytyväisyys paranee ja toiminta tehostuu.

Kenelle koulutus soveltuu?

Koulutus soveltuu henkilöille, jotka harkitsevat Leanin aloittamista organisaatiossaan ja haluavat ennen päätöksentekoa ymmärtää, mitä Lean-ajattelu on.
Jos olet jo tehnyt päätöksen Leanin käytöstä ja haluat oppia, miten Lean-parannusprojekteja myös vedetään, suosittelemme osallistumista kahden päivän Lean-ajattelu -koulutukseen: Lue lisää Lean-ajattelu -koulutuksesta. Voit myös lukea neuvoja oikean Lean -koulutuksen valintaan Blogista: "Lean -koulutus: Miten valita oikea koulutus?" tai ottaa meihin yhteyttä viestin alla olevasta linkistä.

Koulutuksen sisältö

Käymme koulutuksessa läpi Lean-ajattelun perusteet innostavasti ja selkeästi teorian, keskusteluiden ja lyhyen simulaation avulla.

Ohjelma (0.5 päivää):

  • Avaus
  • Johdatus Lean-ajatteluun: Mitä Lean tarkoittaa ja miten Leanin voi soveltaa menestyksekkäästi.
  • Simulaatio, miten parantaa prosessia Leanin avulla
  • Lean omassa työssä: Avoin keskustelu opitusta & Miten soveltaa opittua omassa työympäristössä

Koulutuksen kesto, aika ja paikka

Koulutus kestää 0,5 päivää. Seuraavat avoimet koulutukset järjestetään Espoossa ja Oulussa: 

  • Koulutuspaikka Espoo: 30. syyskuuta 2019, klo 12.30 - 16.00.
  • Koulutuspaikka Oulu: 01. lokakuuta 2019, klo 12.30 - 16.00.

Koulutuksen hinta ja kouluttaja

Hinta avoin koulutus: 295,- € + alv. / osanottaja.
Hinta sisältää koulutuksen materiaaleineen ja kahvit.
Kouluttaja toimii kansainvälisesti kokenut sertifioitu Lean Six Sigma Master Black Belt: DI Marja Jaatinen

Ilmoittautuminen

Varmista paikkasi ilmoittautumalla:

 
 
 
 
Muut Lean -palvelumme

Järjestämme koulutusta myös yrityksen sisäisinä koulutuksena, jolloin rakennamme koulutuksen mittatilauksena asiakkaan tarpeiden mukaan. Mikäli olet kiinnostunut saamaan lisätietoja näistä vaihtoehdoista tai muista Lean-palveluistamme, ota yhteyttä alla olevasta linkistä tai lue lisää: Lean Six Sigma palvelumme.